116036
Miniatyrmakaren / Jessie Burton ; översättning av Leif Janzon & Charlotte Hjukström
Av: Burton, Jessie
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Kategori: Skönlitteratur
ISBN: 91-7645-439-8 978-91-7645-439-8 978-91-7701-126-2 91-7701-126-0 978-91-7579-189-0 91-7579-189-7
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Inne: 2
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
I slutet av 1600-talet kommer Nella Oortman till Amsterdam för att bli den framgångsrike köpmannen Johannes Brandts hustru. Hon möts av Brandts vasstungade syster Marin. När Johannes senare dyker upp ger han Nella en exakt kopia av deras hem i dockskåpsstorlek som bröllopspresent. Den ska inredas av en gåtfull miniatyrmakare.

Här finns titeln:

Loading...
Otroligt bra bok ett riktigt kostymdrama fr 1600-talets Amsterdam. Oväntad utveckling av Nellas liv när hon i början av boken knackar på dörren till det köpmanhus som ägs av hennes blivande man som hon aldrig träffat. 8 av 10 stjärnor.
2017-10-03
Thomas C

Mer om författaren

Hittade ingen författarinformation.

Andra titlar av samma författare

203084
Av: Burton, Jessie
157047
Av: Burton, Jessie

Andra boktips

13569
Av: Kluun
100410
Av: Duncan, Fiona
140399
Av: Duncan, Fiona
159363
Av: Swärd, Anne
250046
Av: Sullivan, Rosemary
138091
Av: Groen, Hendrik
58346
100414
Av: Olmi, Véronique
251131
Av: Camus, Albert
108772
Av: Simons, Ida
234736
Av: Bradford, Barbara Taylor
149513
Av: Webb, Katherine
18254
Av: Darrieussecq, Marie
22547
Av: Stenberg, Birgitta
104431
Av: Ndiaye, Marie
138942
Av: Boyd, Hilary
242277
Av: Jaeggy, Fleur
183153
Av: Larsson, Björn
32900
Av: Stenberg, Birgitta

Språk